Komplexný sprievodca plavkami: Ako si vybrať plavky k vode?

Na vodné športy či na chytanie bronzu, aby ste sa v nich cítili pohodlne a sexi?

Ahoj, leto! Ahoj, prázdniny! Dovolenky, voda, zábava. Len čo sa vonku trochu oteplí, najvyhľadávanejšími stránkami na internete sa stávajú weby cestovných kancelárií a zľavových portálov. Je čas poobzerať sa po letnej dovolenke, ktorá vás vytrhne z nekonečného kolobehu života. Prvá vec, ktorú začnete riešiť – najmä dámy – sú plavky. 

Plavky: história, typy plaviek a ako si vybrať tie správne pre vašu postavu

Vybrať také, ktoré by dokonale sedeli vašej postave a poskytovali maximálny komfort, však vôbec nie je jednoduché. Preto sme pre vás pripravili tohto komplexného sprievodcu, v ktorom si posvietime aj na históriu plaviek. Poradíme vám, ako si vybrať plavky nielen na pláž a čo všetko si pri výbere všímať. 

Čo sú plavky?

Plavky sú priliehavý kus odevu určený na nosenie vo vode. Sú zvyčajne vyrobené zo špeciálnych tkanín, ako napríklad polyester a nylon, a ponúkajú priľnavosť k telu. 

Aby vyhovovali vášmu osobnému štýlu, sú k dispozícii v rôznych farbách, vzoroch a variáciách. Môžete mať napríklad jednodielne plavky, ktoré vyzerajú ako jeden kus látky. Alebo si môžete vybrať dvojdielne plavky s oddeleným vrchným a spodným dielom, ktoré zakrývajú iba to najnutnejšie. 

Aj keď vždy pred letom začína ošiaľ v štýle: Ako schudnúť do plaviek?, existujú rôzne typy a štýly plaviek, ktoré ulahodia každej postave. Typ plaviek závisí aj od aktivity, počas ktorej ich budete používať. Niečo iné sa nosí na plávanie, niečo iné na opaľovanie, niektoré vodné športy si zas vyžadujú špeciálny plavecký odev. 

História plaviek

Plavky dámske aj pánske, ako ich poznáme dnes, majú za sebou dlhú cestu. Počiatky plaviek vás vtiahnu až do dávneho staroveku, kedy bolo bežné, že sa ženy aj muži kúpali nahí. 

Plavky v staroveku a stredoveku

Priestor na kúpanie pre ženy bol samozrejme od mužského kúpaliska oddelený, preto sa nikto nijak zvlášť nezamýšľal nad morálkou a etikou. Už vtedy sa však objavil prvý prototyp dnešných bikín. Ženy nosili dvojdielne plážové oblečenie, najmä pri hraní plážových hier. 

V stredoveku, po páde Rímskej ríše, sa to však zmenilo. Verejné kúpanie ako také zaniklo, kým nenastala nová éra. 

Plavky pre 18. a 19. storočie

V 18. storočí sa kládol dôraz na striedmosť v odhaľovaní nahej pokožky. Ženy sa chodili kúpať výlučne v dlhých šatách vyrobených z vlny alebo flanelu, ktoré boli po nasiaknutí vodou nesmierne ťažké. Pod ne si obliekali dlhé vlnené alebo flanelové nohavice a ich spodné lemy dokonca zaťažili závažím, aby sa im vo vode nevyhrnuli. Muži sa naďalej kúpali bez obmedzenia.

V 19. storočí vo viktoriánskej ére naďalej prevládal názor, že plávanie je najmä pre mužov. Ženské plavky – ak vôbec tú hromadu látok tak môžeme nazvať – boli stále nepraktické a ťažké, zahaľujúce celé ženské telo. 

Až rozkvet železničnej dopravy priniesol iný pohľad na rekreačné kúpanie. V 60. a 70. rokoch 19. storočia to stále boli skôr kúpacie šaty ako plavky, išlo však o úplne nový dizajn, tzv. bloomerky. Dlhé nafúknuté nohavice podľa tureckého vzoru s manžetami pri členkoch, na ne sa obliekali tunikové šaty s dlhými rukávmi. 

Pánske plavky boli vo forme vlneného odevu pomerne priliehavého tvaru s dlhými rukávmi a nohavicami podobnými dlhej spodnej bielizni. 

V druhej polovici 19. storočia sa rukávy začali skracovať a spodná časť vrchného dielu siahala po boky. Spodná časť plaviek sa skrátila po kolená.Ako schudnúť do plaviek?

20. storočie a súčasnosť v histórii plaviek

Významným míľnikom, ktorý ovplyvnil vzhľad dámskych plaviek, bol vzostup vodných aktivít ako športu. Plavkyňa, austrálčanka Annette Kellerman, nastolila vlnu trikotov, ktoré priliehali k telu, k nim však nesmeli chýbať pančuchové nohavice.

V roku 1920 americká spoločnosť Jantzen uviedla na trh prvé sériovo vyrábané dámske plavky. Išlo o jednodielne červené plavky z rebrovanej látky v priliehavom štýle siahajúce do polovice stehien.

Prvé bikiny uzreli svetlo sveta v roku 1946, kedy boli považované za mimoriadne škandalózne. Dizajn, ktorý v 40. rokoch vyvolal celonárodné pobúrenie, sa stal fenoménom až v 60. rokoch. Na trh prichádzajú nové materiály ako lycra a spandex.

V 80. rokoch plavky zakrývali len to najnutnejšie. Typické boli vysoko krojené jednodielne plavky, bikiny s trojuholníkovým vrchným dielom a spodným dielom v podobe tanga a pod.

Od začiatku 21. storočia ponúkajú plavky ženám priestor na vyjadrenie svojho módneho štýlu. Rôzne materiály, strihy, farby a vzory umožňujú ženám prijať svoj osobný štýl v plavkách. Nijaké obmedzenia, dôležitá je voľnosť v obliekaní. Na plážach tak vidieť bikiny, tankiny, aj jednodielne plavky. 


Typy plaviek

Na začiatku to bolo skôr rekreačné kúpanie. Až v 20. storočí ľudia začali vodu vnímať ako priestor pre športové aktivity. Doslova vyhľadávajú možnosť namočiť sa. Táto láska sa prirodzene prenáša aj na deti. Plávanie, a to nielen s deťmi, má radu výhod pre fyzické zdravie aj psychickú pohodu

Aby ste však boli v pohode, chce to vhodné plavky. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé typy plaviek. 

Dámske plavky

  • Jednodielne plavky
    • Klasické jednodielne plavky
    • Asymetrické plavky
    • Monokiny
    • Plavky bez ramienok
    • Rashguard plavky alebo plavky s dlhým rukávom
    • Jednodielne plavky so sukňou
  • Dvojdielne plavky – bikiny
    • Šnúrkové bikiny
    • Balconette bikiny
    • Bandeau bikiny
    • Halter bikiny
    • Bikiny so spodným dielom s vysokým pásom
    • Bikiny s vysoko krojeným spodným dielom
    • Tankini plavky
    • Chlapčenské šortky

Dámske plavecké plavky

Vysoko kvalitné a pekné modely od výrobcov Speedo a Zoggs

Jednodielne plavky

Klasické jednodielne plavky

Klasické jednodielne plavky, známe aj ako tankové plavky, spoznáte podľa širokých ramienok pripomínajúcich tielko. Tento štýl poskytuje lepšiu podporu a je veľmi obľúbený najmä u športovcov. Odlišujú sa potom štýlom ramienok na chrbte. Základné klasické plavky majú ramienka rovné, vybrať si však môžete aj plavky s ramienkami v tvare písmena “X” s čiastočným krytím chrbta alebo ramienka, ktoré sú na chrbte prekrížené.

Asymetrické plavky

Ak preferujete jednodielne plavky, no chceli by ste sa pri bazéne niečím odlíšiť, poobzerajte sa po asymetrických plavkách. Ako už názov napovedá, tieto plavky majú asymetrický strih, napríklad majú iba jedno ramienko, ramienko ide okolo krku, prípadne sa za krkom zaväzuje. Môžu mať hlboký výstrih alebo zaujímavé výrezy.

Monokiny

Monokiny sú technicky jednodielne plavky, no vytvárajú ilúziu dvojdielnych, a to vďaka špecifických výrezov v strednej časti. Ponúkajú o niečo väčšie krytie ako dvojdielne plavky, zároveň odhaľujú oveľa viac kože ako klasické jednodielne plavky.

Plavky bez ramienok

Plavky bez ramienok sú skôr módnou záležitosťou. Aby ste mali istotu, že plavky budú držať na svojom mieste, hľadajte model s priliehavým elastickým vrchným dielom. Tento typ plaviek je ideálny na dni, keď neplánujete byť príliš aktívni.

Rashguard plavky alebo plavky s dlhým rukávom

Plavky rashguard sú skvelou voľbou pre vodné športy. Tento štýl má dlhé rukávy a vrchný diel siaha až ku krku. Tieto plavky vás ochránia nielen pred slnkom, ale aj pred odreninami od surfov, paddleboardov a kajakov.

Jednodielne plavky so sukňou

Známe aj ako šatové plavky. Sú ideálne, ak chcete extra krytie. Plavky sú od pása dvojvrstvové. Klasické plavkové nohavičky prekrýva predĺžená vrchná vrstva v tvare sukne. 

JEDNODIELNE PLAVECKÉ PLAVKY

Pozrite si jednodielne plavky v krásnom dizajne a v špičkovej kvalite.

Dvojdielne plavky – bikiny

Šnúrkové bikiny

Ak je vaším cieľom zaujať a odhaliť čo najviac pokožky, zvážte šnúrkové bikiny. Označujú sa aj ako trojuholníkové bikiny. Tento typ plaviek zakrýva iba to najnutnejšie a jednotlivé striedme kusy látky sú spojené šnúrkou. 

Balconette bikiny

Pre balconette je charakteristický romantický vrchný diel, ktorý vytvára push-up efekt. Podprsenka zakrýva menšiu časť poprsia ako klasická podprsenka. Ramienka sú umiestnené celkom na kraji podprsenky, čo najďalej od stredu.

Bandeau bikiny

Bandeau označuje štýl topu bikín, čo je zväčša rovný priliehavý kus látky bez ramienok. Niektoré modely môžu mať vrchný diel upravený do srdiečkového výstrihu alebo iného asymetrického tvaru. Niektoré sú obohatené o riasenie a kovové doplnky.

Halter bikiny 

Vrchný diel bikín má ramienka, ktoré sa zaväzujú alebo upevňujú okolo krku. To poskytuje prsiam o niečo väčšiu podporu a zdvihnutie. Tento štýl je zvyčajne obohatený o nejaký módny detail (riasenie, volány, kovové doplnky), vďaka ktorému funguje aj ako štýlový top k sukni či šortkám.

Bikiny so spodným dielom s vysokým pásom

V retro štýle spodného dielu bikín s vysokým pásom je niečo nepopierateľne očarujúce. Tieto plavky zvyčajne zakrývajú váš pupok, ale môžu siahať až do hornej časti trupu. Sú ideálne pre plné krivky, pretože poskytujú podporu a pomáhajú vytvárať siluetu presýpacích hodín. 

Bikiny s vysoko krojeným spodným dielom

Spodný diel bikín prechádza cez boky a sedí pekne na páse. Vysoko krojený dizajn je navrhnutý tak, aby opticky predĺžil nohy a vytvorili tak zoštíhľujúci efekt.

Tankini plavky

Tankini vyzerajú ako jednodielne, ale technicky spadajú do dvojdielnej kategórie, pretože pozostávajú zo samostatného vrchu a spodku. Horná časť je v podstate tielko, zatiaľ čo spodná časť sú typické nohavičky v štýle bikín.

Chlapčenské šortky

Spodný diel dámskych dvojdielnych plaviek je v podobe klasických chlapčenských šortiek. Zakrýva celý zadoček a siaha nižšie na stehná. Poskytuje maximálne pohodlie a je vhodný tak do vody, ako aj na hranie plážových športových hier.

Pánske plavky

  • Slipové plavky
  • Pánske plavky boxerky
  • Pánske plavky šortky
  • Pánske plavky jammers

Slipové plavky

Dizajnom sa príliš nelíšia od typu spodnej bielizne a vo svete plaviek sú pre mužov najpriliehavejším variantom. Odhaľujú celé nohy a opticky predlžujú postavu.

Pánske plavky boxerky

Niečo medzi slipmi a šortkami. Siahajú do stehien, viac alebo menej, plne však zakrývajú zadok. Plavky sú elastické, obtiahnuté a často s praktickou šnúrkou na stiahnutie.

Pánske plavky šortky

Jednoducho povedané, ide o šortky na kúpanie. Sú voľné a pohodlné, možno nie ideálne na plávanie. Najlepšia možnosť pre plnoštíhlych mužov. 

Pánske plavky jammers

Plavky v štýle jammer sú vyrobené pôvodne pre plaveckých športovcov na zlepšenie výkonu. Tieto priliehavé kompresné plavky vyzerajú ako cyklistické šortky, avšak bez vystuženého sedu a rozkroku. Siahajú až po kolená.


Výber pánskych plaviek

Plavky pre deti

Pokiaľ ide o plavky pre deti, ponuka je skromnejšia, no vždy dokážete nájsť plavky, v ktorých sa váš drobec bude cítiť najlepšie. Najobľúbenejšie, najmä u najmenších detí, sú jednodielne plavky vo forme bodyčka. Môžu mať krátke rukávy alebo ramienka. 

Dvojdielne plavky, tzv. detské bikiny, sú ideálne najmä na opaľovanie. Môžu byť aj vo forme tielka a nohavičiek, ozdobené volánikmi a mašličkami. No a u chlapcov jednoznačne vyhrávajú chlapčenské šortky.


Výber detských plaviek

Ako si vybrať plavky

Či už stojíte na paddleboarde, surfujete alebo plávate v bazéne, určite chcete plavky, ktoré dobre padnú, vedia sa vám prispôsobiť a zároveň bezpečne držia na mieste. Kľúčom k nájdeniu tých správnych plaviek je vedieť, aký štýl sa hodí vašej postave, akú veľkosť potrebujete a ktoré materiály pripadajú do úvahy.

Ako vybrať plavky podľa typu postavy

Plavky vhodné pre tvar tela “obdĺžnik”

Obdĺžnikový typ postavy je vtedy, keď sú ramená, pás a boky takmer rovnako široké. Takejto postave sa hovorí aj atletická.

Vhodné plavky:

  • šnúrkové bikiny s trojuholníkovým vrchným dielom;
  • bikiny s volánikovým lemovaním;
  • spodný diel bikín s vysokým pásom pre vytvorenie efektu presýpacích hodín;
  • monokiny s výrezmi na bokoch;
  • jednodielne plavky s hlbokým výstrihom.

Plavky vhodné pre tvar tela “presýpacie hodiny”

Ak máte postavu v tvare presýpacích hodín, vaše poprsie a boky sú približne rovnako široké, ale váš pás je útlejší. Takáto postava s dobrými proporciami vám umožňuje nosiť to, čo sa vám páči, preto z toho vyťažte maximum.

Vhodné plavky: 

  • vrchný diel plaviek v štýle bandeau a balconette, aj trojuholníkové plavky;
  • push-up bikiny;
  • spodná diel s vysokým pásom, ale aj nízky pás, šnúrkové bikiny;
  • monokiny;
  • výrazné farby a vzory.

Plavky vhodné pre tvar tela “hruška”

Pre hruškový tvar postavy sú charakteristické štíhle ramená, pekne definovaný pás a plnšie boky. V tomto prípade potrebujete plavky, ktoré zvýraznia vašu hornú polovicu a zároveň dostatočne zakryjú spodnú polovicu.

Vhodné plavky:

  • asymetrické jednodielne plavky aj bikiny;
  • vysoko krojený spodný diel predlžujúci nohy a zvýrazňujúci pás;
  • jednodielne plavky s volánmi v hornej časti a s hlbokým výstrihom;
  • vrchný diel bikín s ozdobami, ktoré vyvážia širšiu spodnú časť;
  • plavkové šaty s padavou sukňou.

Plavky vhodné pre tvar tela “jablko”

Pokiaľ nemáte výrazne viditeľný pás, zato máte široké ramená, veľké prsia, výrazné bruško a štíhle nohy, rozhodne máte postavu typu jablko. Preto by ste sa mali sústrediť na zvýraznenie svojich predností, teda pekných nôh a poprsia. 

Vhodné plavky:

  • balconette podprsenka s kosticami, ktorá podporí a zvýrazní váš dekolt;
  • spodný diel s vysokým pásom; 
  • halter bikiny so zaväzovaním za krkom a spodný diel v tvare “V”;
  • klasické jednodielne plavky so štvorcovým výstrihom;
  • tankiny so spodným dielom s vysokým pásom.

Plavky vhodné pre tvar tela “obrátený trojuholník”

Obrátený trojuholník ste vtedy, ak máte širší trup a veľké poprsie, avšak úzke boky, štíhlejší zadok a nohy. Hľadajte plavky, ktoré urobia vašu postavu ženskejšou. 

Vhodné plavky:

  • trojuholníkový top na zvýraznenie výstrihu;
  • šortky, spodný diel so zaväzovaním na boku, vzory, strapce, volány a pod.;
  • spodný diel s vysokým krojením, ktorý zvýrazní vaše nohy;
  • jednodielne plavky v asymetrickom strihu.

Ako vybrať plavky podľa materiálu

Plavky sa vyrábajú z pružnej prispôsobivej látky, ktorej sa hovorí tiež plavkovina. Plavkovina je tkanina, ktorá sa vyrába z kombinácie niektorých z 3 základných zmesí. Aká látka je na plavky najlepšia?

Polyester

Polyester je jednou z najobľúbenejších látok v odevnom odvetví všeobecne. Ide o mäkkú tkaninu s neuveriteľnou odolnosťou. Jej rýchloschnúce vlastnosti a dlhá životnosť z nej robia skvelú voľbu na plavky. Po opakovanom použití vo vode si držia farbu a tvar a sú odolné voči chlóru. Materiál zároveň chráni pred UV žiarením.

Polyesterové plavky sú však menej pružné, preto treba dať veľký pozor pri výbere veľkosti. Prispôsobujú sa oveľa ťažšie ako napríklad spandex. 

Nylon

Nylon, tiež známy ako polyamid, je taktiež rýchloschnúci a odolný voči vode. Je neuveriteľne pohodlný a príjemný na nosenie. Je vysoko elastický a poskytuje dostatočnú flexibilitu. Látka je mäkká s mierny leskom, čo pôsobí veľmi atraktívne. Ak sa spojí s elastanom, dokonale obopína postavu, čo vám môže pomôcť zakryť drobné nedostatky.

Aj nylon má svoje nevýhody, nie je odolný voči chlóru a nevydrží tak dlho ako polyester. 

Elastan

Elastan bol vyvinutý koncom 50-tych rokov minulého storočia. Je to všeobecný názov pre elastickú tkaninu, ktorá býva súčasťou iných textílií. Často sa porovnáva s lycrou alebo spandexom, pričom všetky tri názvy označujú rovnaký materiál. 

Elastan je možné použiť so syntetickými materiálmi alebo s prírodnými vláknami, aby oblečenie bolo pružné a ľahko sa naťahovalo. Jeho elastické vlastnosti z neho robia ideálny materiál na plavky. S elastanom sa však spája náročný výrobný proces, čo často vedie k vyššej cene plaviek. Navyše nie je biologicky odbúrateľný. 

Ako vybrať veľkosť plaviek

Zistiť správnu veľkosť plaviek môže byť zložité, najmä, keď existuje toľko rôznych typov a štýlov. Výber správnej veľkosti sťažuje aj to, že výrobcovia v súčasnosti zvyknú používať odlišné veľkostné tabuľky. 

Nájsť plavky, ktoré vám dobre sedia, môže byť náročné, najmä, ak si ich objednávate online. Pomôžte si a zistite svoje miery. Zmerajte si poprsie, boky, pás a trup.

  1. Pomocou krajčírskeho metra si zmerajte poprsie v najširšej časti.
  2. Pás si zmerajte v najužšej časti. To je zvyčajne približne v oblasti pupka. Dajte pozor, aby meter nebol priveľmi stiahnutý, mohlo by to skresliť reálnu mieru.
  3. Zmerajte si boky v najširšej časti.
  4. Ak vyberáte jednodielne plavky, pomôže vám aj rozmer hornej časti vášho tela. Zmerajte si veľkosť trupu vertikálne, a to tak, že povediete krajčírsky meter od jedného pleca k rozkroku a pomedzi nohy po chrbte späť k plecu, kde držíte začiatok krajčírskeho metra. 

Plavky na opaľovanie, plávanie, do wellness centra

Jednou z častých otázok, ktoré sa spájajú s výberom plaviek je: Koľko plaviek potrebujem? Jedny, dvoje, viac? Všeobecne by ste si mali vystačiť s dvomi, to sa však mení v závislosti od toho, pri akých aktivitách plavky nosíte. Preto by ste mali mať jedny na opaľovanie, druhé na plávanie a pod.

Ako vybrať plavky na plávanie

Jednodielne alebo dvojdielne plavky? Plávanie si vyžaduje voľnosť pohybu. Tú vám vedia poskytnúť najmä jednodielne plavky. Spodná časť plaviek by mala byť jednoduchá, bez riasenia, výrezov či ozdôb. 

Čo sa týka tvaru chrbta, ten bude mať priamy vplyv na pohyby paží, a tým aj na vaše pohodlie pri plávaní. Plavky s klasickými ramienkami do U sa ľahko obliekajú a dokonale vykresľujú postavu. Ramienka do X zabezpečujú dobrú oporu poprsia. V tvare písmena Y sa odporúčajú najmä ženám s veľkým poprsím. A nakoniec plavky s ramienkami do tvaru O sú ideálne pre intenzívnych plavcov, pretože zaisťujú malý odpor vo vode.

Bikiny sú vhodné, ak plávate raz za čas. Odporúčame však podprsenku bez kostíc a širšie nohavičky alebo nohavičky s vysokým pásom, ktoré budú držať na mieste.  

Ako vybrať plavky na opaľovanie

Opálená pokožka je stále letným trendom číslo jeden a nielenže dobre vyzerá, ale vás aj omladí, zoštíhli a spraví príťažlivejšími. Súvislé opálenie bez “bielych miest” dosiahnete pomocou plaviek na opaľovanie. 

Počuli ste už o tomto revolučnom vynáleze? Tieto plavky sú vyrobené z látky s miliónmi dierok a boli špeciálne navrhnuté tak, aby prepúšťali až dve tretiny slnečného žiarenia. Cez látku prejde dostatok svetla, zároveň ponúkajú dostatočné krytie citlivých oblastí.

Ak sa na takýto experiment necítite, voľte na opaľovanie bikiny s podprsenkou bez ramienok, vysoko krojený spodný diel v tvare “V” alebo nízke nohavičky brazílskeho typu, ktoré odhaľujú časť pozadia. Skvelú službu vám urobia aj trojuholníkové bikiny, ktoré môžu byť sexi spestrením vášho plážového outfitu. 

Tip pre dámy na plážový outfit: Vyskúšajte luxusné espadrilky.

Ako vybrať plavky do wellness centra

Predtým, ako sa vydáte do kúpeľov alebo wellness centra, je nevyhnutné premyslieť si, aké plavky budete mať na sebe. Mali by byť vyrobené z ľahkých, rýchloschnúcich látok odolných voči chlóru a látok s UV inhibítormi.

Vyberte si štýl plaviek, ktorý je pohodlný a lichotí vašej postave. Majte na pamäti, že plavkové šaty, tankiny a voľné šortky sa v bublinkách a v bazénoch s vodnými tryskami môžu nadnášať, čo vám môže brániť užiť si relax naplno. 

Vhodné sú aj dvojdielne bikiny, najmä, ak sa chystáte do sauny alebo vás čakajú nejaké procedúry, pred ktorými sa budete musieť vyzliecť. Pozor však na šnúrkové bikiny a bikiny slabo priliehajúce k telu, ktoré by nemuseli vydržať nápor vody. 

Ako vybrať plavky na vodné športy

Plavky ovplyvňujú nielen to, ako sa v nich pri športe cítite, ale aj to, aký výkon podáte. Výber plaviek pre športovú aktivitu závisí od mnohých faktorov, napríklad od toho, akú podporu potrebujete, aké krytie očakávate a ako aktívne sa budete pohybovať. 

Pre vodné športy s väčším dopadom, ako je surfovanie, plávanie a windsurfing, sú lepšie klasické jednodielne plavky v štýle racerback, teda s ramienkami v tvare X na chrbte alebo dvojdielne plavky pozostávajúce s plným vrchným dielom s dlhými rukávmi a spodným dielom s vysokým pásom. Tieto štýly vám poskytnú väčšiu ochranu pred slnkom. Sú v kompresnom strihu, ktorý vydrží aj pri intenzívnejšom pohybe. 

Vodné športy s menším dopadom, ako je bežné plávanie, paddleboarding a jazda na kajaku, sa dajú vykonávať takmer v akýchkoľvek jednodielnych alebo dvojdielnych plavkách, v ktorých sa cítite najpohodlnejšie.

Ako vybrať plavky pre tehotné

Tehotenské plavky umožňujú nastávajúcim mamičkám vychutnať si osviežujúci pobyt vo vode, mali by tiež poskytnúť pohodlie a podporu rastúcemu brušku. 

Zvážte nastaviteľné ramienka, ktoré si môžete ľubovoľne nastavovať. Hľadajte pružné a pohodlné látky ako spandex alebo nylon. Nakoniec sa poobzerajte po takých, ktoré sa dajú nosiť aj po tehotenstve.

Dvojdielne plavky sú praktické, ak často používate toaletu. Vrchný diel bikín by mal byť s kosticami alebo s elastickým spodným lemom pre extra podporu. Tankini je veľmi obľúbený strih počas tehotenstva, pretože má dlhší top, ktorý zakrýva bruško, ale má aj samostatný spodný diel v štýle bikín.

Tipy pre plážové outfity

Čo potrebujete na pláž? Zjednodušene by sme mohli povedať, že plavky, ľahkú letnú obuv a plážovú tašku, do ktorej si hodíte vodu a opaľovací krém. Nezabudnite si pribaliť ešte deku, dáždnik, slnečné okuliare a slamený klobúk. Ak vás čaká rodinné popoludnie pri vode, myslíte aj na svoje deti. Vezmite si so sebou nafukovačku, plážovú loptu, plávacie topy pre deti, aby ste si spoločné chvíle užili na maximum.

Čo však v prípade, že si počas pobytu na pláži chcete vyjsť na prechádzku po promenáde alebo na ľahké jedlo do neďalekej reštaurácie? Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi na trendy plážový outfit. 

  1. Svetlé maxi šaty 

Či už potrebujete niečo na seba hodiť počas dňa alebo vás čaká večera pri sviečkach na pláži, toto je jednoduchá a elegantná voľba. Môžete si vybrať jednofarebné šaty z ľahkého materiálu alebo kvetinový vzor, ktoré je super svieži a zábavný. Slamený klobúk a plážová taška štýlovo dotvoria váš vzhľad.

  1.  Postavené na plavkách 

Ak máte dobre padnúce plavky, ktoré dokonale sedia vašej postave, máte o starosť menej. Jednodielne plavky aj bikiny sa dajú ľahko spárovať so šortkami a sukňami. Lichotivé plavky v žiarivých farbách dodajú vášmu plážovému outfitu sviežosť a hravosť.

  1. Sarong a pareo 

Jeden z najštýlovejších plážových outfitov dosiahnete pomocou sarongu či parea. Sarong má veľmi široké využitie. Môžete si ho uviazať okolo pása, čím získate sukňu rôznych dĺžok, uviazať za krkom ako plážové šaty alebo si ho iba tak prehodiť cez ramená a kombinovať s bikinami a džínsovými šortkami pre ležérny vzhľad.  

  1. Háčkované šaty

Dostupné sú v rôznych farbách a dizajnoch. Je to ideálny a jednoduchý outfit, ak sa chystáte na pláž. Sieťované šaty dodajú vášmu vzhľadu koketný nádych.

  1. Maxi košeľa na gombíky

Ďalším obľúbeným plážovým trendom je maxi košeľa na gombíky. Ideálne, ak sa máte stretnúť s priateľmi pri bare. Ak nemáte takúto košeľu vo svojom šatníku, nazrite do skrine manžela. Určite sa tam jedna vhodná nájde.

  1. Na chladnejšie večery

Plánujete sa baviť do neskorej noci? Zahriať vás môže trendový kardigán alebo džínsová bunda, ktorá doplní váš plážový outfit. Výbornou voľbou sú aj ľahké úpletové šaty a topy, ktoré sa dobre kombinujú s nohavicami alebo sukňou z ľanu, džínsoviny a bavlny.

  1. Doplnky

K plážovej móde nepochybne patria plážové doplnky. Pár zrkadlových slnečných okuliarov a klobúk sú nevyhnutnosťou pre dokonalý plážový vzhľad. Nielenže sú štýlové, ale poskytnú aj ochranu pred slnečnými lúčmi.

Nezabudnite na pohodlné sandále alebo šľapky. Vyhnite sa vysokým podpätkom a platformám, ktoré sťažujú pohyb po pláži.

Plavky a nuda pláž

Plavky jednoducho patria k letu. Či sa chystáte na dovolenku k moru alebo k niektorej zo slovenských vodných nádrží, určite vám záleží na tom, aby ste vo svojich nových plavkách vypadali čo najlepšie. Niektorí sú ochotní za plavky zaplatiť aj niekoľko desiatok eur. 

Potom sú tu nudisti, ktorí problém s plavkami vôbec neriešia. Nudizmus je životný štýl, ktorý je postavený na súžití s prírodou. Pobyt na nudistickej pláži môže byť oslobodzujúcim zážitkom. Pocit slobody, dotyk slnka a vánku na vašej pokožke, rešpekt k vlastnej nahote a nahote ostatných, aj o tom je nudizmus. 

Keď už hovoríme o nuda pláži, poznáte všeobecné pravidlá, ktoré by ste mali rešpektovať? Základným pravidlom je vedieť, kde sa nuda pláž začína a kde končí, mimo nej by ste totiž mali byť oblečení. Ponúkli sme vám niekoľko tipov, ako sa obliecť na pláž. Tie sa vám zídu, aj keď sa chystáte opaľovať a kúpať, ako vás Boh stvoril, respektíve na prepravu na nuda pláž počas horúceho letného dňa.

Z ďalších pravidiel spomenieme tie najdôležitejšie: 

  • Oboznámte sa s miestnymi pravidlami: Ešte pred príchodom na nuda pláž si zistite, ktoré časti pláže nahotu povoľujú, a kde už by ste mali byť zahalení (spoločné priestory, parkovisko a pod.) Aké sú požiadavky na turistu? Je povolená úplná nahota alebo len iba čiastočná?
  • Rešpektujte osobný priestor: Ako na každej pláži, aj tu je dôležité rešpektovať osobný priestor. Dokonca na nudistickej pláži je to extrémne dôležité. Skúste si nájsť miesto v dostatočnej vzdialenosti od ostatných návštevníkov.
  • Dbajte na to, aby ste sa na nikoho príliš dlho nepozerali: Môžete sa pozerať, no všetko s mierou. Nuda pláž nie je o “civení na ostatných”. Ak nadviažete rozhovor s neznámym človekom, udržujte očný kontakt.
  • Nefotografujte: Dokonca aj fotenie selfie je na nuda pláži trochu riskantné, pretože nikdy neviete, kto sa môže ocitnúť v zábere. Turisti, ktorí chodia na nuda pláž, majú radi svoje súkromie, aj keď sú pred ostatnými na pláži nahí, preto fotoaparáty ani smartfóny radšej nevyberajte.
  • Noste uterák všade, kam idete: Uterák budete potrebovať nielen vtedy, keď budete chcieť ležať na piesku. V nudistických strediskách využijete uterák aj vtedy, keď si budete chcieť sadnúť v reštaurácii alebo v bare, využiť verejné ležadlá a pod.  
  • Žiadny sex na pláži: Pamätajte, že by ste sa mohli dostať do vážnych problémov, ak by ste robili čokoľvek sexuálne na verejnom priestranstve.

Na záver

Tešíte sa na leto, no vôbec vás neteší kúpa nových plaviek? Staré doslúžili, alebo ich dizajn vyšiel z módy a vy teraz stojíte pred dilemou, či zostať verní jednodielnym plavkám alebo to tentokrát skúsiť s bikinami. Neexistuje všeobecné pravidlo, ktoré by rozhodlo za vás.

Plavky by vám mali sedieť ako druhá koža. Nijako by vás nemali obmedzovať, mali by ste sa v nich cítiť pohodlne a sebavedome. Či už sa rozhodnete pre jednodielny model alebo bikiny, naša rada znie: nepovyšujte módny trend nad svoje pohodlie. Iba v plavkách, ktorým môžete dôverovať, si dokážete deň pri vode užiť naplno. 

 

Overené našimi zákazníkmi

99% našich zákazníkov odporúča náš obchod (z 2420 hodnotení a 673 recenzií).

Rýchle dodanie tovaru, spokojnosť

Overený zákazník

Overený zákazník, 18.4.2024

skvela komunikacia

Overený zákazník

Overený zákazník, 15.4.2024

Široký výber kvalitných výrobkov
Osobný kontakt v prípade nedostatku želanej farebnej varianty, rýchle riešenie dostupnosti

Overený zákazník

Overený zákazník, 1.4.2024

Overené zákaznikmi

Garancia spokojnosti

UŽ 21 ROKOV

SME TU PRE VÁS

MALÝ DARČEK

KU KAŽDÉMU NÁKUPU NAD 60E

JEDNODUCHÁ A RÝCHLA

VÝMENA TOVARU

TOVAR SKLADOM

POSIELAME IHNEĎ